Maden Apartmanı

Maden Apartmanı

Proje Künyesi

Proje Adı: Maden Apartmanı

Yıl: 2020

Yer: Sarıyer/İstanbul

Tasarım Süresi: 1 Ay

İnşa Süresi:

İşveren: İ.D.

Modern konut projesi İstanbul’un gözde semtlerinden Sarıyer’de yer almaktadır. Kullanıcı tarafından mevcut salon, mutfak, yatak odaları ve banyonun  yenilenmesi, daha modern ve ferah bir iç mekan oluşturulması hedeflenmiştir. Projede iç mekan tasarımı için renk uyumu düşünülerek eşya seçimi, bu eşyaların doğru yerleştirilmesi ve farklı aydınlatma ürünleri ile aksesuarların arasındaki uyum sağlanarak istenilen sonuç elde edilmiştir. Gereksiz eşya kullanımından kaçınıp, mobilyaları ve duvar rengini tamamlayıcı aksesuarlar kullanarak, renk uyumu ve doğru yer seçimini sağlayan bir tasarım kurgusu ile ilerlenmiştir. Ağırlıklı olarak kullanılan beyaz renk mekanın daha aydınlık olarak algılanmasını sağlarken, yer yer kullanılan siyah ve antrasit ile renk dengesi sağlanmıştır.

Çok yorucu olmayan renk kullanımlarıyla tasarlanan dingin ve modern bir villa projesi için ortam oluşturmak  tasarım sürecini etkileyen temel unsurdur.  Mekanda yer yer kullanılan koyu renkler ve algıyı kuvvetlendiren aynı zamanda mekanda sıcak bir atmosfer sağlayan dokular ile doğal bir görünüm elde edilmiştir. Yer yer kullanılan zengin ahşap görünümü tasarımda kendini gösteren şık detayları oluşturmaktadır. Konfor sunan mobilyalarla işlevselliği de göz önünde bulundurarak modern ev dekorasyonunda tamamlayıcılık sağlanmıştır.

Aynı zamanda dairenin bulunduğu binanın cephesi de Two Plus Mimarlık Ofisi tarafından tasarlanmıştır. Cephe kimliğinin belirlenmesi sırasında seçilen malzemelerin renkler ve konseptle uyumu sağlanarak sade ve şık bir tasarım elde edilmiştir. Bu sayede cephe ve iç mekan arasında görsel bütünlük sağlanmış, işverenin beklentilerini karşılayarak apartman cephe  tasarımları arasındaki öne çıkan projeler arasında yerini almıştır.