Kıraç Pedodonti & Ortodonti Diş Kliniği

Kıraç Pedodonti & Ortodonti Diş Kliniği

Proje Künyesi

Proje Adı: Kıraç Pedodonti & Ortodonti Diş Kliniği

Yıl: 2021

Yer: Esenyurt, İstanbul

Tasarım Süresi: 1 Ay

İnşa Süresi: Devam Ediyor

İşveren: Ümit Tok

Klinik tasarımlarında hastaların mekânda ait hissedebileceği ve mekanı kolay algılayabileceği çözümler üretilmelidir. Diş kliniği dekorasyonlarında fonksiyonların birbiri ile olan bağlarının koparılmaması gerekir. Her bölümün birbirinden bağımsız ama birbirine entegre bir şekilde tasarlanması hasta ve çalışanları olumlu yönden etkileyebileceği için dikkat edilmesi gereken hususlardandır.

Kıraç Pedodonti Ortodonti Diş Kliniği İstanbul’un Esenyurt ilçesinde konumlan bir bina için tasarlanmıştır. Klinikte toplam 8 adet muayenehane odası tasarlanırken, muayene odalarının aydınlatma ve havalandırması yeterli şekilde sağlanmıştır. En az 18 m2 kullanım alanına sahip muayene odaları hekim ve hasta için rahat bir ortam sunar.

Muayene odalarının yarı şeffaf tasarlanmış olması ile hastalar klinik müdahale konusunda kendilerini rahat hissedebilirler.

Tasarımcının, bir veya iki kutuyu içine alan yuvarlak köşeli tasarladığı kabinler mekânın kütlelerini şekillendirirken aynı zamanda mekân içindeki sirkülasyonun yönlendirilmesine de destek olurken diş kliniği dekorasyonları arasında farklı bir dokunuşa sahip olması sağlanmıştır.

Kıraç Pedodonti Ortodonti Diş Kliniği 340 metrekarelik bir alanı oluştururken, genellikle grinin renk kombinasyonlarını içerirken, steril alanlardaki vurguyu sağlamak için muayene alanları beyaz bırakılmıştır.

Dört kattan oluşan 340 metrekare genişliğindeki poliklinik kurgulanırken, tüm muayenehane odalarının ve bekleme alanlarının manzaradan ve gün ışığından maksimum şekilde faydalanabilmesi amaçlanmıştır.

Diş kliniği tasarımında iç mimarlık ofisi mekan planlanmasını yaparken istenilen tüm işlevlerin sirkülasyon programına göre birbiriyle uyum içinde olmasını hedeflemiştir.  Zemin katta danışma, bekleme alanı, röntgen odası, muhasebe odası, çocuk oyun alanı, engelli kullanımına uygun wc alanları tasarlanmıştır. Birinci, ikinci ve üçüncü katlarda muayenehane odaları, sterilizasyon odası, laboratuvar, fotoğraf stüdyosu gibi poliklinik işlevinin ihtiyaç duyduğu genel fonksiyonlara yer verilirken, dördüncü katta ise toplantı odası, personel dinlenme odası, soyunma odaları, mutfak gibi yalnızca personellerin kullanabildiği alanlar bulunmaktadır.

Diş kliniği dekorasyonlarında ve Kıraç Pedodonti Ortodonti Diş Kliniğininin, sirkülasyon çözümünde ki asıl amaç kamusaldan özele dikey olarak bir geçiş sağlanmasıdır. Aynı zamanda kliniğin ana mekânları olan muayenehane odalarının tümü yapının çeperlerine konumlandırılıp gün ışığından maksimum derecede faydalanılması hedeflenmiştir.