Rize Ardeşen Karma İşlevli Konut Projesi

Rize Ardeşen Karma İşlevli Konut Projesi

Proje Künyesi

Proje Adı: Ardeşen Karma İşlevli Konut Projesi

Yıl: 2018

Yer: Ardeşen, Rize

Tasarım Süresi: 3 Ay

İnşa Süresi: 24 Ay

İşveren: H.B

Rize’nin Ardeşen ilçesinde yapılması planlana bir karma işlevli konut projelerindendir. Bulunduğu bölgenin kullanıcılarının mekânsal ihtiyaçlarını karşılamak ve bölgenin katma değerini yükseltmek amacıyla kamu kurumları tarafından da desteklenen bir projedir. Karma işlevli konut projeleri işlevler arasında sağlanan kuvvetli ilişkilerle aynı anda birkaç ihtiyaca hizmet veren bir yapı bütünü halinde organize edilen projelerdir.

3075 m² genişliğine sahip bir arsa üzerinde tasarlanan yapı, toplamda 14 kattan oluşmaktadır. Birinci ve ikinci bodrum katında kapalı otopark, sığınak, teknik hacimler ve ticari birimlere ait depo alanları bulunurken, zemin kat ise tamamıyla ticari birimlere ayrılmıştır. Bu ticari birimler, konut kullanıcılarına ve çevrede yaşayan diğer kullanıcılara da kolaylıkla hizmet verebilecek şekilde kurgulanmıştır. Tüm ticari birimlere dış cepheden yeterli vitrin alanı sunulurken, iç mekanda oluşturulan holden konutta oturan kullanıcıların rahat bir şekilde ticari birimleri algılayabilmesi sağlanmıştır. Birinci ve ikinci katlar ofis birimleri olarak tasarlanmış. Her ofis biriminde kendilerine ait wc ve mutfak alanları tasarlanmıştır. Farklı işlevlerin bir arada bulunması ve kullanıcı sayısının fazla olması sebebi ile konut kullanıcılarının mahremiyetlerinin sağlanması gerekmiştir. Bu sebeple, iki farklı giriş tanımlanmıştır. Bu sayede ticari ve ofis birimlerinin kullanıcıları ile konut birimleri kullanıcıları net bir şekilde ayrılmıştır. Ofis katlarının üzerinde bulunan alanda ise tamamıyla kafe, restoran ve oyun alanları gibi sosyal donatılar tasarlanmıştır. Konut katlarının sınırlarında tasarlanan bu kat için çok geniş bir teras oluşturulmuştur.

Dokuz kattan oluşan konut katlarında ise her katta 6 adet konut birimi kurgulanmıştır. Kurgulanan bu konut birimleri bölgede yaşayan kullanıcıların yaşam tarzlarına uygun planlanmıştır. 3+1 oda şeklinde tasarlanan bu birimlerin en küçük olanı 200 m² net kullanım alanına sahiptir. Birimlerde bulunan salon, mutfak ve balkon gibi yaşam alanlarının boyutları maksimum düzeyde tutulmuştur. Yapının dış cephe tasarımı ise baza alanında ticari ofis birimlerinin strüktürel elemanları kompozit kaplama ile kaplanıp yatay olarak devam eden yapının dikey olarak görsel dengesi sağlanmıştır. Ticari birimler için standart reklam alanları oluşturulup cephenin bütünlüğünün bozulmamasını sağlamıştır. Konut katlarında ise gri, beyaz ve ahşap cephe malzemeleri kullanılmıştır. Ofis katlarında kullanılan ahşap güneş kırıcılar konutta kullanılan ahşap kaplamalar ile bütünlük sağlamıştır. Rize’nin Ardeşen ilçesinde yapılması planlan ve karma işlevli konut projeleri arasında bölgenin dikkat çeken projelerinden biri olmuştur.