Endüstriyel Kafe Tasarımı

Endüstriyel Kafe Tasarımı

Project Künyesi

Proje Adı: Endüstriyel Kafe Tasarımı

Yıl: 2019

Yer: Avcılar, İstanbul

Tasarım Süresi: 1 Ay

İnşa Süresi: 4 Ay

İşveren: Mosab Mas

Kafe İstanbul’un son yıllarda her anlamda gelişmekte olan Avcılar semtinde yer almaktadır. Farklı konseptte kafe tasarımlarıyla karşılaştığımız bu günlerde endüstriyel cafe tasarımları örnekleri bir çok yerde görülmektedir. Avcılar’da yer alan kafe tasarımı da bunlardan bir tanesidir.
Two Plus Mimarlık Ofisi kafenin bulunduğu bölgede yapmış olduğu incelemeler neticesinde ilgili lokasyonda gençlerin yoğun olduğu görmüştür. Konsept cafe tasarımları  projelendirilirken gençler projenin merkezinde yer almaktadır.

Kafe, terası ile birlikte toplamda 200 m2 alana sahiptir. Ekibimiz konsept cafe tasarımları konusundaki tecrübelerini aktarırken ihtiyaçları ilk planda tutmaktadır. Mekan tasarlanırken 70 kişiyi aynı anda ağırlayabilecek şekilde kurgulanmıştır. Kafenin giriş kısmında ürünlerin sergilendiği bir banko ve arkasında ise küçük bir içecek hazırlama alanı tasarlanmıştır. Bankonun gövdesinde yeniden işlevlendirilmiş ahşap, tezgah kısımlarında ise eskitilmiş siyah metal kullanılmıştır. Girişin sağında, cepheye paralel bir biçimde dışarının izlenebileceği şekilde bar oturma düzeni kurgulanmıştır. Bu alan endüstriyel bar sandalyeleri ve kırmızı metal aydınlatmalar ile tamamlanmıştır.

İç mekânda duvarlarda ve tavanda çoğunlukla endüstriyel kafe tasarımlarında en çok tercih edilen brüt beton görünümlü paneller kullanılmıştır. Kafenin merkezinde bulunan, oturma alanı ve giriş alanını birbirinden ayıran duvarda ise doğal tuğla kaplaması kullanılmıştır. Bu tuğla duvar üzerine çeşitli grafitiler işlenmiştir. Zeminde gri dokulu epoksi kaplama kullanılmıştır. Kafedeki oturma düzeni, duvara yakın alanlarda sedir diğer alanlarda ise üç / dört kişilik masalar şeklinde kurgulanmıştır. Bu düzende kurgulanmasının amacı oturma alanlarını mekânın çeperine alıp ortada kalan sirkülasyon alanını rahatlatmak ve kullanıcılara daha rahat bir şekilde servis yapabilmektir.

Kafede kullanılan masalar, sandalyeler, aydınlatmalar ve dekoratif elemanlar metal ağırlıklı endüstriyel tarza seçilmiştir. Aplikler ise eskitilmiş metal borular ile özel olarak tasarlanmıştır.
Tavanda eskitilmiş kırmızı metaller ile asimetrik ve modüler olarak oluşturulan dekoratif eleman kullanılmıştır.

Cephede ise dışardan estetik görünmesi, içeri ve dışarı arasındaki duvar etkisini en aza indirerek, içerden daha geniş dışardan ise daha davetkar gözükmesi istenmiştir. Konsept cafe tasarımları  mekanın mevcut durumuna göre değişkenlik göstermektedir. Avcılarda bulunan kafe,  dekoratif olarak kullanılan tuğlalar, malzeme ve kullanılan renkleriyle endüstriyel kafe tasarımları arasında özgün yere sahiptir.