Suadiye Apartmanı

Suadiye Apartmanı

Proje Künyesi

Proje Adı: Suadiye Apartmanı

Yıl: 2017

Yer: Kadıköy, İstanbul

Tasarım Süresi: 3.5 Ay

İnşa Süresi: 1 Yıl

İşveren: BK Yapı

Proje İstanbul’un gözde yerleşim alanlarından Suadiye’de yer almaktadır. Son yıllarda kentsel dönüşüm projeleriyle gündemde olan yerleşim alanında hayata geçirilen bir konut tasarım projesidir. Proje, arsa maliklerinin, müteahhitin beklentilerin ve ilgili yönetmeliğin belirlemiş olduğu kuralları baz alarak kurgulanmıştır. Aynı zamanda kullanıcılara günümüz modern yaşamının gerektirdiği tüm konfor imkanlarını sağlayan, özgün cephe tasarımı ile bölgede dikkat çeken ve dayanıklı malzeme seçimleriyle inşa edilmiştir. Bina dış cephe tasarımları insanlara verilen ilk izlenim olmasıyla yapının ön plana çıkmasında oldukça etkili bir faktördür.

Konut cephe tasarımları projelerimizden Suadiye Apartmanı toplam sekiz kattan oluşan 2800 m2 kapalı inşaat alanına sahiptir. Bodrum kat, kapalı otopark ve sığınak alanı olarak planlanırken, zemin kat ve normal katlar ise her katta 2 daire olacak şekilde planlanmıştır.

Daireler ortalama olarak 120 m2 net kullanım alanına sahiptir. Daireler planlanırken, tekdüze bir plan şeması yerine aynı mekânlar için farklı plan şemaları oluşturarak daire tipolojilerinde çeşitlilik sağlanmıştır. Kullanıcı için sunulan bu farklı tipolojiler sayesinde, her kullanıcı yaşam biçimine ve zevkine uygun daireyi seçebilmektedir. Kimi dairelerde mutfak ayrı bir oda içerisinde hizmet ederken kimi dairelerde ise açık mutfak planı şeklinde düşünülmüştür.

Yaşam alanları gün ışığından maksimum faydalanabilecek şekilde konumlandırılıp, Fransız balkonlar ile bu durum desteklenmiştir. Geniş antre alanlarına yer verilip, depolama ihtiyacı için yeterli depo alanları tasarlanmıştır. Gece holü diye adlandırdığımız, gece ve gündüz kullanımını ayırmak amacıyla kurguladığımız hol, kullanıcıların mahremiyet alanlarının sağlanmasını kolaylaştırmıştır. Yatak odaları kendi içerisinde giyinme odası ve ebeveyn banyosunu olacak şekilde kurgulanıp tek hacimde çözülmüştür. Proje, aynı zamanda ortak alanları erişilebilir olma özelliğiyle de engelli kullanıcılar için rahat bir kullanım imkanı sunmaktadır.

Modern şehirlerdeki çarpık yapılaşmasının oluşturduğu görüntü kirliliğine tek pansuman doğru dizayn edilmiş bina dış cephe tasarımlarıdır. Cephede kullanılan malzemelerin siyah, beyaz, gri renkleriyle ve farklı dokularıyla cephede bir hareketlilik kazandırılmış ve asimetrik bir görünüm elde edilmiştir. Böylece farklı  tipolojide oluşturulan plan şemalarıyla yaratılan çeşitlilik cepheye de yansıtılmıştır. Cephe kimliğinin belirlenmesi sırasında seçilen malzemelerin renkler ve konseptle uyumu sağlanarak bilinen bina dış cephe tasarımlarından sıyrılan bir örnek olması sağlanmıştır. Proje, cephe tasarımıyla dışarda özgün, işlevsel ve fonksiyonel yapısı ile de içerde kullanıcının bütün ihtiyaçlarını karşılamıştır ve Suadiye bölgesinde özgün konut cephe tasarımları arasında yerini almıştır.