Marmaris Malatya Pazarı

Marmaris Malatya Pazarı

Proje Künyesi

Proje Adı: Marmaris Malatya Pazarı

Yıl: 2020

Yer: Marmaris, Muğla

Tasarım Süresi: 3 Hafta

İnşa Süresi: 3 Ay

İşveren: Malatya Pazarı

Marmaris Malatya Pazarı, Türkiye’de birçok şubesi bulunan Malatya Pazarı markasının Bodrum’da açacağı yeni şubesi  için tasarlanmış mağaza iç mekan tasarımı projesidir. Mağaza tasarımlarında önemli olan mağazanın konseptini oluşturup ona uygun bir tasarım modeliyle ilerlemektir. Yeni oluşturulacak olan bu konseptte, markanın kurumsal kimliğinden izler taşıyan, aynı zamanda modern, çağdaş ve özgün bir tasarım hedeflenmiştir. Mağaza iç mekan tasarımında firmanın önceki şubelerinde uygulanan geleneksel tarzdan biraz uzaklaşılarak ortamda daha modern bir atmosfer oluşturulmuş, örnekleri arasındaki alışılmış mağaza tasarımlarından farklılaşmaya yönelim sağlanmıştır.

İç mekanda mağazanın ihtiyaçları doğrultusunda dökme kuruyemiş alanları, dökme baharat alanları, sunum bankosu, çeşitli teşhir alanları ve depolama ihtiyacı için dolaplar tasarlanmıştır. Tasarlanan koyu renk ahşap mobilyalarla depolama ve teşhir için maksimum alan kullanımı sağlanmıştır. Banko arkasında bulunan rafların tasarımında metal profiller kullanılmıştır. Zengin ahşap görünümü şık detaylarla birleştirilerek daha sıcak bir iç mekan oluşturulmuştur. Yer yer kullanılan peyzaj detaylarla mağaza iç mekan tasarımında doğal bir atmosfer yakalanmıştır.

İç mekandaki yoğun ahşap kullanımına karşı cephede koyu renkler ve gold detaylar dikkat çekmektedir. Cephe kimliğinin belirlenmesi sırasında seçilen malzemelerin renkler ve konseptle uyumu sağlanarak sade ve şık bir tasarım elde edilmiştir. Bu sayede cephe ve iç mekan arasında görsel bütünlük sağlanmış, Malatya Pazarı projesi işverenin beklentilerini karşılayarak mağaza tasarımları arasındaki seçkin örnekler arasında yerini almıştır.