E.E. Evi

E.E. Evi

Proje Künyesi

Proje Adı: E.E Evi

Yıl: 2019

Yer: Küçükçekmece, İstanbul

Tasarım Süresi: 2 Ay

İnşa Süresi: –

İşveren: E.E

E.E Evi İstanbul’un Küçükçekmece semtinde yer almaktadır. Site içerisinde bulunan 2+1 dairenin antre, salon, yatak odası ve giyinme odasının yenilenmesi ihtiyaç duyulmuştur.  Konsept proje ihtiyacı için işverenimiz iç mimarlık şirketleri ile yaptığı görüşmeler sonucunda ofisimizi tercih etmiştir. Mimari tasarım evler kullanıcı ihtiyaçları ön planda tutularak projelendirilirler.

Mekan tasarımı ağırlıklı olarak soft renklerden oluşan konutun salon duvarlarında, son yıllarda mimari tasarım evler için çokça kullanılan aynı zamanda ekonomik olan dekoratif poliüretan çıtalar kullanılmıştır. Çıtalama uygulaması yapılan bu alanların duvarlarında, aplik aydınlatmalar ve tablolar kullanılarak estetik bir bütünlük sağlanmaya çalışılmıştır. 22 m² net kullanım alanına sahip salonda, günlük hayatı zorlaştırmayacak, doğru sirkülasyon alanı yaratacak, oturma grubu ve yemek masasının seçimleri yapılmıştır.

Yemek masası için calacatta mermer ve pirinç malzemeden özel masa tasarlanmıştır. Sarkıt aydınlatma ve apliklerde kullanılan pirinç detaylar ile de masanın tasarımı ile de ortak dil oluşturulmuştur. Sandalyeler ise minimal hatlarda tasarlanmıştır. Salon tavanı sadece duvar kenarlarından gizli ışık alacak şekilde düz alçıpan tavan şeklinde kurgulanmıştır. Bu karar ile mekan alanı net biçimde belirlenmiş ve kenarlardan süzülen ışık ile efektif bir etki yaratılmıştır.

Yatak odasında kullanıcının ihtiyacı olan ve mevcutta bulunmayan bir giyinme odası tasarlanmıştır. Giyinme odasının kapısı yatak odasından algılanmayacak bir biçimde tasarlanmıştır. Yatak başlığının bulunduğu alan mermer kaplamalar ile sınırlandırılmıştır. Sınırlandırılan bu alanda salon duvarlarında kullanılmış olan dekoratif duvar çıtaları kullanılarak mekanlar arası bütünlük sağlanmıştır.

Mermer kaplanan alan üzerine ise farklı boyutlarda ve içerisinde spot aydınlatmaların bulunduğu 3×3 cm bakır profilleri ile estetik ve odaya hareket katan bir tasarım yapılmıştır. Yatak odasına ayrıca minimal tarzda makyaj masası ile bir bütün olarak tasarlanan TV ünitesi kurgulanmıştır. Salonda uygulanan tavan sistemi yatak odasında da devam ettirilmiştir. İç mimari tasarımda klasik, kaliteli mobilya, malzeme seçimi ve her dönem moda olan renk seçimleriyle keyifli ve modası hiçbir zaman geçmeyecek olan bir yaşam ortamı sağlanmıştır.