Zekeriyaköy F.Ç. Evi

Zekeriyaköy F.Ç. Evi

Proje Künyesi

Proje Adı: Zekeriyaköy F.Ç Evi

Yıl: 2020

Yer: Sarıyer / İstanbul

Tasarım Süresi: 2 ay

İnşa Süresi: –

İşveren: F.Ç

Modern villa İstanbul’un nezih semtlerinden Sarıyer’de yer almaktadır. Kullanıcı tarafından mevcut villanın yenilenmesi, daha geniş ve ferah villa iç dizaynı oluşturulması hedeflenmiştir. Modern villa modellerinde uygulanan dekorasyon fikirleri kişiye özel, klişe renklerden ve zevklerden uzak, orijinal ve geliştirilebilir fikirler olmalıdır. Duvarların rengi villa iç dekorasyon tarzını belirlemede oldukça önemlidir. Konutta bulunan tüm mekanların duvarlarında beyaz renk kullanılarak ferah bir yaşam alanı oluşturulmuştur. Villa iç dizaynında ağırlıklı olarak kullanılan beyaz renk mekanın daha aydınlık olarak algılanmasını sağlarken, yer yer kullanılan koyu lacivert ve yeşil renk tonları çekici bir hava katılmıştır. Bu yönüyle modern villa modelleri arasında ayrılmakta ve farklılaşmaktadır.

Villa cephesinde ise prekast uygulama ile iç mekandaki açık renk ve ferahlık algısı cephede de sürdürülmüştür. Cephe kimliğinin belirlenmesi sırasında seçilen malzemenin renkler ve konseptle uyumu sağlanarak bilinen modern villa modellerinden sıyrılan bir örnek olması sağlanmıştır.

Yalın çizgiler ve sadelik esas alınarak oluşturulan villa iç dekorasyonda gereksiz eşya kullanımından kaçınıp, mobilyalar ve tamamlayıcı aksesuarları kullanarak hayal edilen atmosfer yakalanmıştır. Konfor sunan mobilyalarla işlevselliği de göz önünde bulundurarak villa iç dizaynında tamamlayıcılık sağlanmıştır.