Keydal Hukuk Bürosu

Keydal Hukuk Bürosu

Proje Künyesi

Proje Adı: Keydal Hukuk Bürosu

Yıl: 2019

Yer: Beşiktaş, İstanbul

Tasarım Süresi: 1 Ay

İnşa Süresi: 3 Ay

İşveren: R.A.K

Beşiktaş’ta Levent Mahallesi’nde bulunan Keydal Hukuk bürosu, bir renovasyon ve yeniden işlevlendirme projesidir. Atıl kalmış ve kullanılamaz halde olan villa, güçlendirilimiş ve bir hukuk bürosunun bütün ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde yeniden işlevlendirmiştir. Bu yönüyle ofisin, ofis tasarımları arasında farklı bir yere sahiptir.

Hukuk bürosunun giriş katında bekleme, karşılama alanı ve ıslak hacim yer alan üç kattan oluşmaktadır. En üst kat ofis olarak kullanılmak üzere yeniden tasarlanmıştır. Cephede kullanılan Antrasit rengi ile dışardan nötr algısı yaratan bir ofis tasarımıdır. Antrasit rengi dışarda dış cephede, içerde de bütün metal ürünlerde kullanılmıştır. Pencereler gün ışından maksimum derecede yararlanmak için atıl yapının pencerelerine göre daha büyüktür tasarlanmıştır. Yüksek ve telli duvarlar yerine ofisin mahremiyet sorununu çözmek için peyzaj örüntüsü tercih edilmiştir. Liman servi ağaçları ile dışardan içeriye ve/veya içerden dışarıya bakan biri için mahremiyeti kademeli olarak kırmıştır. Keydal Hukuk Bürosu, Peyzaj örüntüsünün bu şekilde kullanıldığı az ofisten bir tanesidir.

Atıl binanın içerisinde yer alan merdiven yıkılmış, yerine cam ve çelik kullanılarak yeni merdiven inşa edilmiştir. Bu merdiven hukuk bürosuna girişte dekoratif ve şık bir heykel etkisi bırakmaktadır. Ofis tasarımları arasında kullanıcının mesleki kimliğini yansıtan bir mekan olduğu için özgün bir yere sahiptir.