West 34

West 34

Proje Künyesi

Proje Adı: West 34

Yıl: 2020

Yer: Sarıyer, İstanbul

Tasarım Süresi: Devam Ediyor

İnşa Süresi:

İşveren: A.U

West 34 projesi Two Plus restaurant tasarımları arasında yer almaktadır. İstanbul’un en nezih semtlerinden birinde İstinye’de bulunmakta ve bölgede şahin tepesi olarak bilinen bir alanda yer almaktadır. Mevcutta 2500 m²lik arazi üzerinde sadece çay bahçesi olarak kullanılan, yeterli fiziksel mekânları bulunmayan ve atıl denilebilecek düzeyde eski bir alan bulunmaktadır. Boğaz manzarasına sahip bu alanın, sadece yaz aylarında kullanılan bir çay bahçesi yerine yıl boyunca kullanılabilecek, West 34 markasıyla oluşturulan kafe & restaurant olarak hizmet vermesi amaçlanmıştır.

West 34 projesi, toplamda 2500 m2lik bir alanda tasarlanan kapalı alanları, açık alanları, teras alanları, peyzaj alanları ve vip alanlarıyla misafirlerine keyifli zaman geçirebilmeleri için birçok farklı seçenek ve deneyim imkanı sunmayı amaçlayan bir projedir.250 masa ve 700 sandalye ile 700 kişilik kapasiteye sahip olan West 34 projesinde aynı anda tüm misafirlerine hizmet edebilecek ve bu hizmetin hızlı ve sorunsuz bir biçimde yapılabilmesine olanak sağlayacak mutfak ve servis koridorları oluşturulmuştur.

Restaurant mutfağı dünya mutfağından yemeklerin hazırlanabilmesi için tüm ekipmanları bünyesinde barındırabileceği şekilde kurgulanmıştır. Elips formunda ve estetik bir şekilde tasarlanmış olan bar alanı ile hem girişte bir karşılama mekânı oluşturmak hem de tüm kullanıcılara eşit sürede hizmet verebilmek amaçlanmıştır. Restaurant tasarımları yapılırken en önemli birimin oturma birimleri olması sebebiyle iç mekânda çok çeşitli oturma grupları kullanılmıştır. Bu tasarım kararı sebebiyle kullanıcılar için farklı seçenekler oluşturan iç mekânlar yaratılmasını sağlamıştır. Bu karar aydınlatma elemanlarıyla da desteklenmiştir. İç mekânda oluşturulan kot farkları ve cephede kullanılan giyotin camlar ile tüm kullanıcıların kesintisiz bir şekilde manzara izleyebilmelerine olanak sağlamıştır.

Dış mekânda zemin kotundan yükseltilmiş ve ahşap deck malzemesi ile kaplanmış alanlarla hem oturma alanları mekansal olarak ayrılmış hem de yükseltilen bu alanlar sayesinde seyir terası yapılmasına olanak sağlamıştır . Ayrıca alanın belirlenen bir bölgesi, yaz aylarında 240 kişilik kır düğünlerine ev sahipliği yapabilecek şekilde tasarlanmış ve gerekli altyapı sağlanmıştır. İnşası halen süren West 34’ün 2020 yılı içerisinde açılması hedeflenmektedir.