Kapaklı Konut Projesi

Kapaklı Konut Projesi

Proje Künyesi

Proje Adı: Kapaklı Konut Projesi

Yıl: 2020

Yer: Kapaklı,Tekirdağ

Tasarım Süresi: 1 Ay

İnşa Süresi: 18 Ay

İşveren: Dadaşlar İnşaat

Tekirdağ’ın Kapaklı ilçesinde bulunan 1300 m² bir arsa üzerinde uygulanması planlanan iki ayrı bloktan oluşan bir projedir.  Bu proje, mimari ruhsat projesi tamamlanmış ve onaylanmış projenin cephe tasarımı ve örnek daire tasarımı yapılması amacıyla oluşturulan konsept tasarım projesidir. İşverenin modern cephe tasarımı ve bu cepheyi oluştururken ekonomik cephe malzemeleri ile imal edilmesi şeklinde beklentilerini sunmuş ve konsept proje aşamasına geçilmiştir.

İki bloktan oluşan ve her bloğu sekiz kattan oluşan sitede farklı oda sayısı ve farklı metrekarelere sahip 64 adet daire bulunmaktadır. Bodrum katında ise iki bloğun alanları birleştirilerek oluşturulan bir kapalı otopark alanı kurgulanmıştır. Birbirine çok yakın iki bloktan oluşan yapının cephesi tasarlanırken blokların bir bütün olarak algılanması amaçlanmıştır. Yapıda ana renkler gri olarak kurgulanmış ve döşeme hatlarını belirleyen alanlar ise beyaz kullanılmıştır. Yapıda bu algının yaratılması nedeni ile yapıda asimetrik olarak belirlenen bölgelerde cephede kullanılan üçüncü bir renk kullanılmıştır. Kullanılan bu renk bütünlük algısı yaratmasının yanında cepheye de hareketlilik kazandırmıştır.

Farklı daireler ait balkon ve fransız balkonlar tek bir cam korkuluk ile yekpare bir biçimde kurgulanmış ve döşemeler ile vurgulanmak istenen yatay rijit hareket desteklenmiştir. Örnek daire projeleri birçok farklı yaşam tarzına ve zevkine sahip kullanıcılara sunulacağı için genellikle çoğu insanın beğenebileceği ve günümüzde çokça kullanılıp beğenilen renkler ve malzemeler olması gerekmektedir. Bu durum doğrultusunda yaşam alanının duvarlarında poliüretandan üretilmiş dekoratif duvar çıtalar ile oluşturulan tasarım kurgulanmıştır. Ekonomik ve kolay uygulanabilir olması özelliğiyle son zamanlarda çokça tercih edilen duvar çıtaları kullanılan aplik aydınlatmalar ile yaşam alanına şıklık katmış ve kullanıcı için keyifli bir ortam yaratmıştır. Mobilyalarda ve aydınlatmalarda kullanılan gold detaylar ise mekanın bütünlüğünü tamamlamıştır. Tavanda tasarımında ise gizli ışık detayı ile oluşturulan kanal oluşturulmuş ve yaşam alanının tanımlanmasını sağlamıştır. Örnek daireye ait diğer mekanlar da bu tasarım kaygısı ile tasarlanmıştır. Kapaklı’da tasarlanan konut uygulama aşamasında olup 2020 de hedeflenmektedir.