Mersin B116 Villa Tasarımı

Mersin B116 Villa Tasarımı

PROJE KÜNYESİ

Proje Adı: Mersin B116 Villa Tasarımı

Yıl: 2018

Yer: Mersin

Tasarım Süresi: 3 Hafta

İnşa Süresi: –

İşveren: EN Proje

Mersin B116 Villa projesi Mersin’in Taşucu ilçesinde bulunan bir alanda yer alan  modern villa tasarımlarımızdan bir tanesidir. Genellikle yaz aylarında kullanılmak üzere tasarlanması istenen bir sayfiye evidir. Aşırı sıcak ve nemli iklime sahip bir bölgede tasarlanan villada kullanılacak olan malzemelerin uzun süren ısı ve neme karşı dayanıklı olması gerekmektedir. Uzun süre dayanıklı olmasının yanında ekonomik olması da işverenin beklentileri arasında yer almaktadır.

Mersin B116 Villa, 700 m2 lik bir parsel üzerinde yer almaktadır. Konut alanı 200 m2 garaj alanı ise 40 m2 olmak olmak üzere toplamda 240 m2 kapalı inşaat alanı bulunmaktadır. Villa içerisinde antre, yaşam alanları, yatak odaları, giyinme odası, hobi odası, wc, banyo, çamaşır odası ve depolama alanları bulunmaktadır. Kullanıcı istekleri gözetilerek tasarlanan villanın tüm mekanları tek katta ve zemin kotunda çözülmüştür.

Yaşam alanları açık plan düzeninde tasarlanmış, minimum bölücü duvar kullanılmıştır. Burada iç mimarlık ofisleri  yaşam alanlarının daha aydınlık ve ferah olmasını amaçlamaktadır. Cephede ise bu kararı destekleyecek şekilde zeminden tavana kadar devam eden kaydırmalı cam sistemleri kullanılmıştır. Bu sayede iç mekan ve dış mekan alanları gerektiğinde bir bütün olarak kullanılabilmektedir. Projenin en çok vurgulanmak istenen cephesi olan giriş cephesi, modern, sade, yalın ve rijit çizgilerle tasarlanmış ve villaya gelen kullanıcılar için etkileyici bir karşılama anı sunmuştur. Cephede kullanılan 4 adet dikey metal elemanlar vurgulanmak istenen cephenin etkisini arttırmıştır. Tavanda ise ahşap elemanlar kullanılarak cephede devam eden rijitlik etkisi devam ettirilmiştir. Ahşap, metal, tuğla duvar ve farklı renklerden oluşan kompozit paneller gibi birçok farklı malzemenin bir arada kullanılıp, tasarlanmasıyla oluşturulan cephe buna rağmen sade ve modern görünümünü kaybetmemiştir.

Villa çoğunlukla yaz aylarında kullanılacağı için peyzaj alanlarında ise genellikle bölgede kendiliğinden yetişebilen ve bakım gerektirmeyen bitkiler kullanılmıştır. Tasarım süreci sonucunda ortaya çıkan modern villa projesi kullanıcıların beklentilerini karşılamış ve kullanıcılara keyifli bir yaşam alanı oluşturmuştur.