Şile’de Villa

Şile’de Villa

Proje Künyesi

Proje Adı: Şile’de Villa

Yıl: 2018

Yer: Şile, İstanbul

Tasarım Süresi: 1 Ay

İnşa Süresi: 4 Ay

İşveren: M.T

Proje İstanbul’un gözlerden uzak ve nezih ilçesi Şile’de bulanan, ofisimiz tarafından gerçekleştirilen modern villa tasarımları arasında yer almaktadır. Villa tasarımı sürecinde kullanıcının istekleri göz önünde bulundurulmuştur. Villa, işleri nedeni ile İstanbul’un en yoğun alanlarında yaşamak zorunda olan bir aile tarafından kullanılmaktadır. Projelendirilme amacı ailenin hafta sonlarında gelip sakin ve keyifli bir zaman geçirmek istemesi, misafirlerini rahat bir şekilde ağırlamak istemesidir. Yapının bulunduğu bölgede de genellikle bu yaşam tarzına sahip kullanıcılar bulunmaktadır. Bu nedenle villa tasarımında konforlu ve dingin yaşam alanları oluşturmak hedeflenmiştir. 450 m² arazi üzerinde tasarlanması planlan villa 130 m²’lik oturum alanına sahiptir.

İki kattan oluşan ve toplamda 260 m² genişliğe sahip olan villanın arazi üzerindeki konumu belirlenirken iklim analizleri neticesinde gün ışığı ve rüzgâr etkenlerinden maksimum düzeyde faydalanılmaya çalışılmış ve kullanıcılar için enerji tasarrufu oluşturulması hedeflenmiştir.

Villanın giriş yapılırken yaya ve araç girişleri aynı alanda bulunduğu için yaya yolu adım taşları denilen blok taşlarla kaplanmış ve araları çakıl taşları ile doldurulup keyifli bir yürüyüş alanı tanımlanmıştır. Girişten konutun sınırlarının başladığı alana kadar olan kısımda ise bir yüzme havuzu kurgulanmıştır. Villa girişine ilerlerken villanın önünde tasarlanan havuz yüzme havuzu işlevini yanında yansıma havuzu görevi de görüp kullanıcılar için etkileyici bir görsel sunmuştur.

Otopark alanı araç girişinin en yakın alanına konumlandırılmıştır. Böylece yeşil alan miktarının azalmasının önüne geçilmek istenmiştir. Villa tasarımları projelendirilirken maksimum yeşil alana yer verilmiş ve villanın mahremiyeti de yüksek bahçe duvarları yerine sık bir şekilde yerleştirilen limon servi bitkileri ile sağlanmıştır. Villanın arka bahçesinde ise kullanıcılar için istendikleri taktirde ekim yapabilecekleri bir hobi bahçesi kurgulanmış ve bunun için gerekli altyapı sağlanmıştır.

İç mekân kararlarında zemin katta antre, mutfak, yaşam alanı, depo ve wc gibi gündüz kullanım mekanları kurgulanırken, birinci katta ise aile bireyleri ve misafirlerin her biri için ayrı yatak odaları ve her odanın içerisinde banyoları olacak şekilde tasarlanmıştır.

Cephede ise kullanılan antrasit doğramalar, yatay lineer cephe panel ve ahşap detaylar modern estetik bir villa tasarımına örnek olmuştur. Villa tasarımları diğer konut tasarımlarına kıyasla daha özgün projelerdir ve kullanıcılarının kimliğini yansıtmaktadır. İstanbul’un kaosundan uzakta yer alan bu villa projesi de yerelde Şile’nin modern çehresine eklemlenirken, İstanbul ölçeğinde özgün villa tasarımı projeleri arasında yerini almıştır.