Peki Şimdi Ne Olacak? / karantinada ve gurbette inşa etmek

Peki Şimdi Ne Olacak? / karantinada ve gurbette inşa etmek

“BIM karantina içinmiş. Bu süreçte bunu anladım.” İsmail Çelik

“BIM’in güzel yanı hiçbir bilginin kaybolmuyor ve aynı projede çalışan herkes tarafından her bilgi aynı anda biliniyor.” İrem Coşkun

Karantina sürecinde gurbette inşa etmenin Türkiye’den farklı olan yanlarını konuştuk. BIM’in bu gibi ve her süreç için avantajlı olduğundan bahsettik. Karantinada ve gurbette inşanın nasıl olduğunu öğrenmek için şu soruları sorduk:

  1. Her ülke karantina sürecini aynı şekilde yaşamıyor. Bulunduğunuz ülkelerde projeler nasıl ilerliyor. Mevcut şantiyelerde bir durma var mı? Devam ediyorsa da alınan/ alınmayan önlemler nelerdir? Kendi çalıştığınız ofisler özelinde biraz bahsedebilir misiniz?
  2. Bu durum bir süre daha böyle devam edecek gibi görünüyor. Bulunduğunuz ülkelerde inşaat sektörü nasıl etkilenecek sizce? Kapanan ofisiler veya işten çıkarmalar duymaya başladınız mı?
  3. Her ikinizin ofisi de BIM projeleri gerçekleştiriyor. BIM şantiyede olması muhtemel aksaklıkların önüne geçmek için iyi ve yaygınlaşmaya başlayan bir yöntem. Korona süreci ile beraber sizce BIM daha da yaygınlaşacak mı?

Aldığımız cevapları ve sohbetin tamamını buradan izleyebilirsiniz.

Paylaş