Hospitacar Oto Ekspertiz

Hospitacar Oto Ekspertiz

Proje Künyesi

Proje Adı: Hospitacar Oto Ekspertiz

Yıl: 2015

Yer: Bahçelievler, İstanbul

Tasarım Süresi: 1 Ay

İnşa Süresi: 1 Ay

İşveren: KY

Hospitacar Oto Ekspertiz projesi, merkez ofisi İstanbul’un Bahçelievler semtinde bulunan kurumsal mimari proje kategorisinde yapmış olduğumuz mevcutta 18 şubesi olan bir oto ekstpertiz projesidir. Şirketin kurucuları tarafından markanın kurumsal özelliklerini yansıtan mekânlar tasarlanması beklenmektedir. Ayrıca bu tasarımdan markalarının akılda kalıcılığının arttırılması beklenmektedir. Buna ek olarak da klasik oto ekspertiz tasarımları dışına çıkılıp estetik kaygıların da göz önünde bulundurulması gerektiği belirtilmiştir.

Hospitacar Oto Ekspertiz projesi şirket kurucularının talepleri ve oto ekspertiz sisteminin fiziksel ve mekanik gereklikleri doğrultusunda oluşturulmuş bir projedir. Bu nedenle oto ekspertiz tasarımında markanın fonksiyonel olarak işlevini yerine getirebilmesi için gerekli olan çalışma alanı, bekleme alanı, sunum alanı, ofis, mutfak ve wc gibi alanlar işlevsel kaygı göz önünde bulundurularak konumlandırılmıştır.

Araçların giriş çıkışları, manevra alanları, bekleme alanında bulunan müşterilerin araçlarını işlem sırasında da görüp izleyebilmeleri için mekânların birbirleri ile olan ilişkileri kurgulanmıştır.  Farklı boyutlardaki şubeleri için ise farklı mekânsal çözüm önerileri getirilip bir marka kılavuzu haline getirilmiştir.

Markanın açtığı ve/veya açacağı kurumsal mekanlar için oluşturulmuş olan bu kılavuz  sayesinde farklı yerlerde ve ölçeklerde Hospitacar Oto Ekspertiz’ler açılabilmelerine olanak sağlamıştır. Mekânda markanın kurumsal ana renkleri olan siyah ve kırmızı renkler ağırlıklı olarak kullanıldığı oto ekspertiz tasarımında ara renkler olan gri ve açık gri ise zeminde ve bazı bölgelerde kullanılmıştır. Araç giriş çıkışının yoğun olduğu bu mekânın zemininde uzun süre zeminde oluşabilecek aşınmalara karşı dayanıklı olan epoksi zemin kaplama malzemesi kullanılmıştır.

Tavanda siyah metal paneller ve çapraz aydınlatma elemanları kullanıldığı oto ekspertiz tasarımında estetik bir görünüm elde etmek amaçlanmıştır. Duvarlarda çapraz olarak kullanılan aydınlatma elemanlarının algısı devam ettirilerek gizli ışık detaylı çapraz metal profiller kullanılıp mekânda bir bütünlük oluşturması sağlanmıştır. Cephede ise yine markanın kurumsal renklerini taşıyan her şubede uygulanabilecek şekilde standartlaştırılmış cephe ve tabela tasarlanmıştır.

Kurumsal kimlik ile arasındaki bağ bu şekilde güçlendirilmiştir. Hospitacar Oto Ekspertiz bir kurumsal mimari projesi olarak yeni jenerasyon ekspertizler arasında kurumsal mimarisiyle dikkat çekecek bir proje olmuş, özgün oto ekspertiz tasarımları arasında yerini almıştır.