Şükran Eczanesi

Şükran Eczanesi

Proje Künyesi

Proje Adı: Şükran Eczanesi

Yıl: 2021

Yer: Bağcılar, İstanbul

Tasarım Süresi: 2 Hafta

İnşa Süresi: –

Modern eczane tasarımlarında belirlenen konsept doğrultusunda hijyenik ve teknolojik bir etki oluşturmak öncelikli hedef olmalıdır. Eczane iç tasarımında işlevsellik ve görsel çekicilik arasındaki denge dikkate alınması gereken kritik unsurdur. Mekan planlanmasında istenilen tüm işlevlerin sirkülasyon programına göre birbiriyle uyum içinde olması hedeflenmiştir.

Modern eczane tasarımları profesyonel bir yerleşim planlaması, raf mobilyaları, bankolar, duvar teşhir armatürleri, depolama çekmeceleri, aydınlatma ve mağaza önü tabelaları dahil olmak üzere mağaza içindeki her bir birimin uygun düzenlemelerini içermelidir.

Eczane mobilyaları tasarlanırken hem müşterilerin kullanım alışkanlıklarını hem de personel verimliliğini dikkate alınmalıdır. Bu sayede müşterinin alışveriş deneyimi ve eczane içerisindeki iş akışı iyileştirilebilir. Eczane iç tasarımında doğru mobilya stilini seçmek de çok önemlidir; küçük bir eczane tasarımı daha çok teşhire odaklanmalı, büyük bir eczane ise müşteri deneyimlerini akılda tutmalıdır.

Modern eczane tasarımlarında renkler ve aydınlatma her türlü mekanı özenli, sofistike ve çekici bir alana dönüştürmede büyük rol oynar. Eczane iç tasarımında ünitelerin iç duvarlarında kullanılan renkler, sıcaklık ve dinginlik için nötr şemalar ve daha açık tonlar olmanın yanı sıra dikkat çekici unsurlara da yer verilmesiyle müşterilerin davet edildiğini hissettirmelidir.

Aydınlatma elemanları belirli ürünleri vurgulamak ve genel iç tasarıma değer katmak için kullanılmıştır. Mağazanın genel çekiciliğine katkıda bulunan belirli öğeleri vurgulamak için yer yer led aydınlatmalar kullanılmıştır. Genel anlamıyla dengeli bir renk ve ışık kullanımıyla görsel olarak çekici bir mekan oluşturulmuştur. Ağırlıklı olarak hasta psikolojisini olumlu yönde etkileyecek sıcak malzeme seçimleri ve açık renk tonları hakimdir. Beyaz temizliğe, ahşap ve yeşil duvar bitkileri ise doğaya referans vermektedir.

Bu yönleriyle Bağcılar’da bulunan Şükran Eczanesi, hasta psikolojisini odağına alan kurgusu ve mekânsal çözümü ile modern eczane tasarımları arasında yerini almıştır.