Yelken Hotel

Yelken Hotel

Proje Künyesi

Proje Adı: Yelken Hotel

Yıl: 2019

Yer: Avşa Adası, Balıkesir

Tasarım Süresi:5 Ay

İnşa Süresi: 16 Ay

İşveren: R.A.K

Two Plus otel tasarımları arasında yer alan Yelken Hotel, Balıkesir’in Avşa Adası’nda yer almaktadır. Otel adanın üç tarafı Marmara Denizi ile çevrili parseli üzerinde yer almaktadır. Adanın ulaşım ve manzara yönüyle en avantajlı bölgesinde bulunan mevcut otel uzun yıllar önce inşa edilmiş ve 14 odayla misafirlerini ağırlamıştır.

Ancak otel günümüz ihtiyaçlarını ve misafirlerinin ihtiyaç duyduğu yeterli konfor alanlarını karşılayamamaktadır.  İşveren otelin yenilenip modern bir tasarım anlayışı ile yeniden ele alınmasında İstanbul mimarlık ofisleri arasında yer alan Two Plus Architects’i tercih etmiştir. Bu karar neticesinde otel ilgili mevzuatlar gözetilerek mevzuatların imkan sunduğu alan kadar büyütülmüştür.

Yeni otel alanı 650 m² kapalı inşaat alanı, 200 m² açık ve yarı açık inşaat alınına sahip olmuştur. Tasarlanan yeni projede 28 standart oda ve 4 suit bulunmaktadır. Standart odalar en az 20 m² suit odalar ise en az 40 m² olacak şekilde dizayn edilmiştir. Bunlara ek olarak bir otelin hizmet birimlerinin işlevini sorunsuz ve etkili bir şekilde yerine getirebilmesi için gerekli olan resepsiyon, lobi, restoran, mutfak, açık büfe, ofis, kat hizmet birimleri, depolama alanları gibi ihtiyaç duyulan alanlar fonksiyonel bir şekilde kurgulanmıştır.

Otelin tasarımında her odada kalan kullanıcının manzaradan eşit bir şekilde faydalanabilmesi için otelin bütün cepheleri şeffaf olarak kurgulanmış ve bölgenin iklim analizi neticesinde geniş balkon alanlarına yer verilmiştir.

Ayrıca otel odalarında banyolardan da deniz manzarasından faydalanabilmek için manzara yönüne bakan bölümlerde tamamıyla jaluzili cam paneller kullanılmıştır.Bu sayede istendiği takdirde manzaradan faydalanılıp istendiği takdirde ise kullanıcı için mahremiyet sağlanabilecektir.  Otel tasarımında mekanda ferahlığı vurgulayan malzeme tercihiyle genel tasarım anlayışına da mükemmel bir uyum sağlanmıştır.

Kullanıcıları şeffaf olarak tasarlanan cephelerden gelen direkt güneşten ışınlardan korumak amacıyla da cepheye dikey metal güneş kırıcılar yerleştirilmiştir. Bu fonksiyonel işlevinin yanında güneş kırıcılar, bir cephe elemanı olarak cepheye hareket katmış, otelin dışarıdan estetik algılanmasını sağlamıştır. Böylece modern otel dış cephe tasarımları arasındaki yerini almıştır.

Marmara Denizi’nin sayılı adalarından birinde yer alan Yelken Hotel, tasarımı ile işverenin beklentilerini eksiksiz bir şekilde karşılamış, işlevine uygun otel tasarımı olması sebebiyle ise işletmeci ekibe kolaylık sağlamıştır. Yarattığı modern görüntü ve havasıyla misafirleri için keyifli bir ortam oluştururken modern otel tasarımları arasındaki yerini almıştır.