Avcılar Startup Kafe

Avcılar Startup Kafe

Proje Künyesi

Proje Adı: Avcılar Startup Kafe

Yıl: 2017

Yer: Avcılar, İstanbul

Tasarım Süresi: 1 Ay

İnşa Süresi: 4 Ay

İşveren: Mosab Mas

Ofis İstanbul’un son yıllarda her anlamda gelişmekte olan Avcılar semtinde yer almaktadır. Teknoloji ile birlikte oluşan yeni iş tanımları nedeniyle kurumlardan bağımsız olarak çalışan ve istediği zaman istediği yerden çalışılabilme imkanına sahip bireyler için çalışma ortamları sorunsalı ortaya çıkmıştır. Bu sorunun ardından yaygınlaşan co-working kavramı özellikle bağımsız olarak çalışan bireyler tarafından yoğun bir şekilde benimsenmiş ve bu alanlara ilgi oldukça hızlı bir şekilde artmıştır.

İstanbul’un Avcılar, Küçükçekmece ve Beylikdüzü ilçelerinde bölgesinde çalışma alanlarını karşılayabilecek nitelikte ve sayıda yeterli alanların bulunmadığı tespit edilmiştir. Bu tespit doğrultusunda, işveren Avcılarda bir co-working alanı için yatırım yapma talebiyle iç mimarlık ofisimizi gelmiştir. İşverenin beklentilerini dinlenip, bu alan için gerekli araştırmaların yapılmış, ihtiyaç programları belirlenmiş ve konsept proje aşamasına geçilmiştir.

Proje toplamda 280 m²’lik alana sahiptir. Projede ortak çalışma alanları, grup çalışma alanları, toplantı odaları, derslikler, küçük bir konferans salonu, mescit ve wc gibi ihtiyaç birimleri tasarlanmıştır. Konsept tasarım projesinde birbirinden farklı alanlarda çalışan bireylerin yeni ortaklıklar kurmaları, işlerini geliştirmeleri veya fikir alışverişi yapabilmeleri için sirkülasyon alanı tek akstan sağlanmıştır. Böylelikle bireylerin karşılaşma ihtimalleri arttırılmıştır. Farklı şekillerde çalışma alanları tanımlanmış ve uzun süreli çalışan birey için birden fazla seçenek sunulmuştur.

İç mekân tasarlanırken kafe ve ofis kurgusunu sentezlenmiştir. Proje kapsamında aynı zamanda çalışan bireylerin verimini arttıran bir mekan oluşturulmaya çalışılmıştır. Ortak çalışma alanlarında genellikle sade ve dikkat dağıtmayan malzemeler tercih edilmiştir. Duvarlarda motivasyonu arttıran dekoratif yazılar ve görseller kullanılmıştır.

Mekanda havalandırma ihtiyacı nedeniyle kullanılan ve mekanın bir çok alanına ulaşan havalandırma kanalı gizlenmek yerine açıkta bırakılmıştır. Bu sayede havalandırma kanalı tasarımın önemli bir elemanı haline gelmiş ve mekanda görsel bir bütünlük sağlamıştır. Konsept tasarım projesinde sarı ve siyah renk tercih edilmiş, çeşitli aydınlatmalar ve bitkiler ile sarı ve siyah tonun ağırlığı yumuşatılmaya çalışılmıştır. Avcılarda uygulanması planlanan start-up kafe, işlevselliği ile işverenin ve kullanıcıların istek ve beklentilerini birebir karşılarken, tasarımı ile de bulunduğu yerde dikkat çekmeyi başarmıştır.